Certyfikat iAML dla lombardów
Pakiet narzędzi AML dla lombardów: ocena ryzyka, procedura, szkolenie oraz weryfikacja klientów
Na mocy ustawy o konsumenckiej pożyczce lombardowej z dnia 14 kwietnia 2023 roku, lombardy od dnia 7 stycznia 2024 roku stają się instytucjami obowiązanymi. W związku z tym od 7 stycznia 2024 roku podmioty te muszą realizować szereg nowych zadań związanych z przeciwdziałaniem praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu – m.in. sporządzić ocenę ryzyka i procedurę AML, stosować środki bezpieczeństwa finansowego oraz przeszkolić pracowników z tematyki AML.
Chcąc wesprzeć przedsiębiorców prowadzących działalność lombardową, przygotowaliśmy pakiet dedykowany specjalnie dla tej grupy instytucji obowiązanych – Certyfikat iAML dla lombardów.
Certyfikat iAML, czyli eksperckie wsparcie AML dla lombardów
Certyfikat iAML dla lombardów to potwierdzenie, że instytucja obowiązana otrzymała od Incaso Group niezbędne projekty dokumentów i narzędzia informatyczne potrzebne do wypełnienia obowiązków wynikających z przepisów ustawy z dnia 01 marca 2018 roku o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.
W ramach wsparcia i niezbędnej dokumentacji AML dla lombardów, przedsiębiorca prowadzący działalność lombardową otrzymuje od Incaso Group:
- wzór procedury dotyczącej przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, spełniający wymogi ustawy AML;
- wzór oceny ryzyka dotyczącej przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, spełniającej wymogi ustawy AML;
- dostęp do szkolenia na temat przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, spełniającego wymogi ustawy AML;
- dostęp do Skanera iAML, czyli narzędzia informatycznego dostępnego przez przeglądarkę internetową, które służy do weryfikacji osób zajmujących eksponowane stanowiska politycznie (tj. znajdujących się na liście PEP), a także osób umieszczonych na listach sankcyjnych,
- materiał instruktażowy – film instruktażowy wskazujący, jak wypełnić wzory zawarte w dokumentacji iAML, czyli procedurę wewnętrzną i ocenę ryzyka,
- konsultację online – 30-minutowe spotkanie z adwokatem lub radcą prawnym za pośrednictwem komunikatora Teams lub Google Meet.
Jakość wymienionych powyżej narzędzi potwierdza Certyfikat iAML dla lombardów.
Dzięki tym narzędziom lombard, jako instytucja obowiązana, może wypełnić obowiązki wynikające z ustawy AML oraz uniknąć konsekwencji administracyjnych i karnych.
Certyfikat iAML dla lombardów jest nadawany na rok kalendarzowy. Przed zakończeniem danego roku kalendarzowego lombard może zwrócić się do Incaso Group o przeprowadzenie audytu w zakresie zgodności działań firmy z ustawą AML. W chwili uzyskania pozytywnego wyniku audytu, certyfikat zostanie wydłużony na kolejny rok.
Korzyści dla lombardów z posiadania Certyfikatu iAML
Dostosowanie funkcjonowania lombardu do zmian prawnych to ogromna ilość pracy, którą do 7 stycznia 2024 roku (a w przypadku wpisu lombardu do rejestru KNF do 7 lipca 2024 roku) muszą wykonać przedsiębiorcy prowadzący działalność lombardową.
Z pomocą w realizacji zadań nałożonych na lombardy w związku z przeciwdziałaniem praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu przychodzi Certyfikat iAML dla lombardów, dzięki któremu lombardy:
- otrzymują profesjonalne narzędzia do wypełnienia obowiązków wynikających z ustawy AML;
- zyskują rzetelną wiedzę oraz praktyczne know-how, jak radzić sobie z nowymi obowiązkami;
- minimalizują ryzyko nałożenia kary (w tym kary pieniężnej) w razie kontroli zgodności z ustawą AML;
- korzystają z doświadczenia oraz wsparcia ekspertów iAML, dołączając do grona klientów Incaso Group.
***
Chcesz dowiedzieć się więcej o tych zmianach prawnych? Przeczytaj poradnik AML dla lombardów, w którym wyjaśniamy najważniejsze kwestie związane z nowymi zadaniami nałożonymi na lombardy od 7 stycznia 2024 roku.
Chcesz rzetelnie, łatwo i sprawnie realizować nowe obowiązki prawne? Skontaktuj się z nami i porozmawiajmy o Certyfikacie iAML dla Twojej firmy.
dok@iaml.com.pl