Optymalizacja procesów w obszarze AML
Spowolnienie gospodarcze to dobry czas, żeby usprawnić procesy, wzmocnić firmę i przygotować ją do nowych wyzwań
Gdy gospodarka spowalnia, wtedy działalność niektórych firm jest ograniczana lub zmieniana, a pracownicy częściej wykonują swoje obowiązki zdalnie. Zazwyczaj pojawia się więc dodatkowy, wolny czas w ramach pracy. Warto go dobrze wykorzystać! Można przeznaczyć go np. na optymalizację procesów, również tych dotyczących AML. Wykorzystując w ten sposób okres spowolnienia, można wzmocnić swoją firmę i przygotować ją do skuteczniejszego konkurowania w nowych, pokryzysowych realiach.
Procesy, które są zoptymalizowane (np. dzięki automatyzacji) to oszczędność czasu pracowników, redukcja kosztów, większe bezpieczeństwo i mniejsze ryzyko błędów. To wszystko jest bardzo ważne w trudnych gospodarczo czasach, gdy firmy szukają możliwości obniżenia kosztów i wzrostu efektywności. Ale zoptymalizowane procesy będą ważne także później, gdy gospodarka wróci na swoje tory, a przedsiębiorstwa zaczną ze sobą mocniej konkurować. Sukcesy odniosą wtedy te podmioty, które odpowiednio wcześnie przygotują się do zmian.
Jak przygotować się do optymalizacji procesów AML?
Zachęcamy do zadania sobie w wolnym czasie pytań dotyczących usprawniania procesów, wyszukania możliwych rozwiązań oraz wdrożenia najlepszych z nich.
- Czy procesy są zoptymalizowane pod kątem organizacyjnym?
- Czy wykorzystanie czasu pracy personelu jest odpowiednie?
- Czy sposób realizacji zadań nie generuje zbędnych kosztów?
- Czy procedury są szczelne i gwarantują bezpieczeństwo prawne, finansowe, technologiczne oraz biznesowe?
- Czy systemy IT są bezpieczne, w pełni zautomatyzowane i przygotowane na większe obciążenia?
- Czy umowy z obecnymi dostawcami poszczególnych usług AML były weryfikowane?
- Czy kontrolowana jest jakość, bezpieczeństwo, kompleksowość i koszt usług świadczonych przez dostawców?
Rząd wprowadza szereg ułatwień dla firm, m.in. przesunięcie terminu obowiązkowego zgłoszenia do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych na dzień 13 lipca 2020 roku. Lecz to tylko jeden z wymogów stawianych instytucjom obowiązanym przez ustawę o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy. Obowiązki AML pozostają i muszą być na bieżąco realizowane. Firmy i instytucje muszą więc wykonywać wiele skomplikowanych zadań związanych z AML compliance, również podczas spowolnienia gospodarczego.
Chcąc wesprzeć Państwa firmy w dalszym rozwoju, pragniemy zaoferować swoją pomoc w przeanalizowaniu i optymalizacji procesów AML w Państwa firmach. Zapraszamy na bezpłatne i niezobowiązujące konsultacje online z ekspertami, podczas których pomożemy Państwu znaleźć sposób na usprawnienie działań, przyspieszenie procesów i obniżenie kosztów w obszarze AML.
Zapraszamy do kontaktu, aby umówić się na bezpłatną konsultację:
dok@iaml.com.pl / +48 22 100 36 93